سامانه جامع اطلاعات سالن های سینمای ایران

 Information Of Iranian Cinema Halls Owners

 

   خانه  |  اطلاعات سالن هاي سينماي كشور  |  اخبار  |  درباره ما  |  تماس با ما 

 

   تبلیغات وبسایت سامانه جامع اطلاعات سالن های سینمای ایران

 

منوي اصلي سايت

تبلیغات در سامانه اطلاعات سینماها (ای نتورک)

تبلیغات در سامانه اطلاعات سینماها (ای نتورک)

تبلیغات در سامانه اطلاعات سینماها (ای نتورک)

بازگشت به صفحه اصلي اخبار

بازگشت

   متن خبر:

مدیرعامل مؤسسه سینماشهر:

200 سالن، تنها ۱۰ درصد گردش مالی سینما را بر عهده دارند!

مجید مسچی مدیرعامل مؤسسه‌ «سینماشهر» گفت: ۵۰ سینمای کشور بیش از ۹۰ درصد گردش مالی سینمای ایران را بر دوش می‌کشند و بیش از ۲۰۰ سینمای دیگر روی هم رفته ۱۰ درصد گردش مالی را بر عهده دارند!

در نهمین نشست از نشست ‌های پژوهشی مدرسه‌ ملی سینما که سه‌ شنبه (دوم شهریور (با موضوع «مخاطب و آمار فروش در سینمای ایران» و با سخنرانی مجید مسچی  -مدیرعامل مؤسسه‌ سینماشهر - و براساس پژوهشی از مهدی داوودی برگزار شد، بنا بود راهکارهای بهبود کمی و کیفی آمار فروش در سینمای ایران بررسی شود، اما با غیبت علی سرتیپی - تهیه‌کننده، پخش‌ کننده و سینمادار -، به ارائه چند آمار و شاخص درباره سینمای ایران و جهان بسنده شد.

مجید مسچی - مدیرعامل سینماشهر

در ابتدای این نشست محمدمهدی داوودی که پژوهشی در رابطه با موضوع مخاطب در سینمای ایران انجام داده است، گزارشی از آن اراده داد.

سپس مجید مسچی به عنوان تنها سخنران این نشست، با بیان اینکه به جای استناد به آمار خام مخاطبان و میزان فروش بهتر است شاخص‌هایی را تعریف و به آنها استناد کنیم گفت: استناد به شاخص‌های معین که از این آمار به دست آمده باشد امکان مقایسه و ارزیابی را برای ما فراهم می‌کند.

مدیرعامل مؤسسه سینماشهر که ۱۱ سال است این سمت را برعهده دارد، در ادامه‌ نشست به نیز به توضیح این شاخص ‌ها پرداخت و گفت: اولین شاخص تعداد بیننده است که به شکل سالانه ارائه می‌شود و بالاترین تعداد نیز به مربوط به کشور هند است که سینمای آن سالانه دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون مخاطب دارد. سینمای ما نیز در سال گذشته ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار بیننده داشت که پیش ‌بینی می‌شود تا پایان امسال به ۲۵ تا ۳۰ میلیون نفر برسد.

او شاخص دوم را فروش کل سینما در سال عنوان کرد و گفت: این رقم در آمریکا بالغ بر ۱۱ میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که فروش کل سینمای ایران پارسال حدود ۲۰ میلیون دلار بوده است و احتمالاً تا پایان امسال با توجه به استقبال مخاطبان از فیلم‌ها، به ۶۰ میلیون دلار می‌رسد.

به گفته‌ مدیرعامل مؤسسه‌ سینماشهر، شاخص بعدی در این زمینه، تعداد دفعاتی است که هر شهروند به سینما می‌رود. این قضیه نسبت مستقیمی با درآمد سرانه دارد. هر شهرند نیوزلندی در سال 8.5 مرتبه به سینما می‌رود اما در سال ۹۴ ایران هر فرد 0.2 مرتبه به سینما رفته است؛ یعی شهروندان ما به طور میانگین هر پنج سال یکبار به سینما می‌روند! این رقم با رشد خوبی که امسال داشته احتمالاً به نیم دفعه در سال می ‌رسد.

سامانه جامع اطلاعات سالن های سینمای ایران

مسچی شاخص دیگر را هزینه هر شهروند برای سینما رفتن عنوان کرد و گفت: این شاخص مهمی است که هر شهروند در سال به طور متوسط چقدر برای سینما خرج می‌کند. این رقم با تقسیم فروش کل بر تعداد جمعیت به دست می‌آید. در آمریکا هر شهروند ۳۲ دلار در سال و در ایران حدود 0.3 دلار در سال برای سینما خرج‌ می‌کند که احتمالاً تا آخر سال به 0.8 دلار می‌رسد.

این مدیر فرهنگی قیمت بلیت و ضریب اشغال صندلی را شاخص‌ های بعدی دانست و گفت: قیمت بلیت سینما در ایران 1.7 دلار است در حالی که در انگلستان به ۱۱ دلار می‌رسد. از طرفی در انگلستان در سال ۲۲۰ بلیت برای هر صندلی سینمای فروخته می‌شود و در ایران پارسال ۱۵۹ بلیت بود که رقم قابل توجهی است. این رقم نشان می‌دهد که هر سینما چقدر مشتری دارد و از نظر سینماداران جزو شاخص‌های مهم است.

به گفته‌ این مدیر سینمایی، تعداد پرده‌های سینمایی یا سالن‌های سینما نیز از دیگر شاخص‌های مهم برای ارزیابی وضع سینمای یک کشور است که در آمریکا به ۴۱ هزار سالن می‌رسد و در ایرانی تا سال گذشته جمعاً ۴۰۴ سالن بوده است. مسچی تعداد سالن به ازای هر نفر، میانگین تعداد صندلی‌ در هر سالن، و درصد فیلم‌های ملی به فیلم‌های خارجی را از دیگر شاخص‌های قابل بررسی در سینمای دنیا عنوان کرد و گفت: در ایران به ازای هر ۱۸۵ هزار نفر یک سالن سینما وجود دارد. از طرفی سالن‌های سینما نیز در ایران و جهان به سمت کوچک شدن و افزایش تعداد می‌روند.

مجید مسچی پردیس سینمای کورش را با ۱۱ سالن و دو هزار و ۵۲۰ صندلی، پرفروش ‌ترین سینمای کشور عنوان کرد و گفت: این پرفروش بودن به دلیل تعدد سالن ‌های سینماست و بعد از کورش پردیس آزادی، پردیس ملت و پردیس هویزه‌ مشهد قرار دارد. و اولین سینمای تک ‌سالن در این رده بندی در رتبه‌ هفدهم قرار دارد.

او با بیان اینکه در مجموع ۵۰ درصد از فروش سینمای ایران در سال ۹۴ متعلق به پنج سینماست و ۵۰ سینما بیش از ۹۰ درصد گردش سینمای ایران را رقم می‌زنند، افزود: یعنی از حدود ۲۵۰ سالن سینمای ایران، ۲۰۰ سالن جمعاً کمتر از ۱۰ درصد گردش مالی را به خود اختصاص داده‌اند! به طوری که در انتهای جدول فروش سینماها، سینمای شهر قائم با فروش ماهانه ۵۰۰ هزار تومان قرار دارد.

مسچی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۹۰ مجتمع تجاری بزرگ در تهران در حال ساخت است که تنها در دو مورد از این مجتمع‌ ها ۲۸ سالن سینما وجود دارد، گفت: سینماهایی با چند سالن علاوه بر اینکه حق انتخاب بیشتری به مخاطب می‌دهند، زمان انتظار بین سانس ‌ها را هم کاهش داده‌اند و فیلم ‌ها در سالن ‌های مختلف در زمان‌ های نزدیک به هم نمایش داده می‌شود. به علاوه سرمایه‌گذاران هم به این نتیجه رسیده‌اند که برای فرار از رکود اقتصادی مجتمع ‌های تجاری، در این مجتمع‌ها سالن سینما احداث کنند چون سینما عده‌ بسیار زیادی را به این مکان‌ ها می‌کشاند و باعث رونق مجتمع می‌شود.

مدیرعامل مؤسسه‌ سینماشهر، درخصوص صحت آمار فروش فیلم‌ها نیز اظهار کرد: با توجه به اینکه ۹۸ درصد از سینماهای سراسر کشور به طور مکانیزه بلیت ‌فروشی می‌کنند، می‌شود گفت که آمار فروشی که اعلام می‌شود کاملاً صحیح است و اوضاع آمار فروش آنقدر که بعضی ‌ها توصیف می‌کنند خراب نیست.

مسچی در پایان نیز با اشاره به اینکه با استناد به آمار بلیت ‌های اینترنتی می‌توان گفت هر فرد چند بار به سینما می‌رود، اظهار کرد: واقعیت این است که تعداد افرادی که به سینما می‌روند محدود است و این افراد چند بار در سال به سینما می‌روند و از طرفی بعضی افراد اصلاً به سینما نمی‌روند. برای بالا بردن مخاطبان سینما نیز دو راه وجود دارد؛ یکی اینکه با تبلیغ بیشتر همان افراد را دفعات بیشتری به سینما بکشانیم و دیگر اینکه افرادی را که با سینما قهر هستند به سینما بکشانیم که ظاهراً این کار تنها با ساخت فیلم‌های مورد پسند آنها ممکن است. علیرضا داوودنژاد، کیومرث پوراحمد، تینا پاکروان و علی قائم‌مقامی از جمله حاضران در این نشست بودند.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
آماده سازي و تنظيم خبر: مدير سايت | 07 شهریور ماه 1395 | نام کاربر: Morteza Talebpour

 

   تبلیغات وبسایت سامانه جامع اطلاعات سالن های سینمای ایران

 
 
این سایت در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده است و پیرو قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
اطلاعات سالن هاي سينماي كشور به تفکیک استان
ثبت و رفع نقص اطلاعات و مشخصات سینماها
طراحی و راه اندازی وب سایت

 

 اگر مايليد براي خودتان، يا تبليغ محصولات شركتتان، سايت اينترنتي داشته باشيد، از اين صفحه بازديد كنيد.                                        پشتيباني فني، مشاوره برای طراحی سایت: 2644 834 0910
 تمامی حقوق این سایت متعلق به گروه توليد محتواي «دسته جدا» می باشد و بر اساس ماده ۲۳ قانون حمایت حقوق مولفان، هرگونه کپی برداری از آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.
 Copyrights All Right Reserved © | تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
 طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir