سامانه جامع اطلاعات سالن های سینمای ایران

 Information Of Iranian Cinema Halls Owners

 

   خانه  |  اطلاعات سالن هاي سينمايي كشور  |  اخبار  |  درباره ما  |  تماس با ما 

   متن خبر

واپسین روزهای یک سینمای ورشکسته: یک سالن دیگر هم پارکینگ شد

سینما قدس ایلام هم تخریب و تعطیل شد

سینما قدس ایلام با سابقه ‌ای چهل ساله که قرار بود نوسازی شود، پس از تخریب اکنون تبدیل به پارکینگ شده است.

سامانه جامع اطلاعات سالن های سینمای ایران

به گزارش کافه سینما به نقل از نامه نیوز، سینما قدس ایلام که فرسوده شده و از حیز انتفاع عملاً خارج شده بود، سال قبل توسط یک پیمانکار به قصد ایجاد یک مجتمع تجاری خریداری شد، اما از آنجا که قانون حاکم بر تخریب سینما ساخت سینمایی جدید را ضروری کرده است، بنا بود در طبقه اول این مجتمع 11 طبقه یک سالن سینما خوب ساخته شود، اما این مکان پس از تخریب به پارکینگ خودروها تبدیل شده و فعلاً از ساخت و ساز مالک خبری نیست.

دهه‌ شصت در استان ایلام یادآور مقاومت مردم در جنگ تحمیلی در طول 430 کیلومتر مرز با عراق است، در این سالها شهر ایلام بیش از 300 بار توسط هواپیماهای بعثی بمباران شد که بر اثر این هجمه‌ های تقریباً هر روزه ایلامی ‌ها شهر را تخلیه کرده و به دامان کوه‌ ها پناه برده بودند و رزمندگان هم در جبهه ‌های نبرد دفاع می‌کردند، در این سالها که مردم با سختی ‌های بسیار روبه رو بودند، تنها یک مکان فرهنگی وجود داشت که مردم در آن می‌توانستند زمانی هر چند کوتاه از رنج و سختی موجود فارغ شوند و البته گاهی هم شرح مقاومت دلاورانه و غرورآفرین فرزندان و بستگان خود را در قالب هنر به تماشا بنشینند.

سینما قدس در خیابان سعدی جنوبی تنها مکان فرهنگی آن سالها چنین جایگاهی در میان مردم داشت، به ‌رغم باران بمب و موشک مردم نه دیار خود و نه سینمای قدس را رها نکردند.

سال 65 فیلم سینمایی جدال در تاسوکی اثر فرامرز قریبیان هم مورد استقبال خوب جوان ها قرار گرفت. ناخدا خورشید اثر ناصر تقوایی، آنسوی آتش کیانوش عیاری، ردپایی بر شن اثر محمدرضا هنرمند، افق اثر رسول ملاقلی‌پور، آخرین پرواز اثر محمدرضا درویش، مهاجر اثر ابراهیم حاتمی‌کیا، تیغ آفتاب اثر مجید جوانمرد، گالان اثر امیر قویدل، دزد و نویسنده اثر کاظم معصومی، تاراج اثر ایرج قادری و... از جمله فیلم‌هایی بودند که در میانه‌ سال های سخت دفاع مقدس بیشتر از آنها استقبال شد.

اوایل دهه‌ هفتاد نیز مثل دهه شصت سینما قدس ایلام با استقبال خوب جوانان و خانواده‌ ها مواجه بود. استقبال از این سینمای 40 ساله حتی در دهه‌ هشتاد هم با استقبال نسبی خوبی همراه بود اما از آنجا که ساختمان سالن آن دیگر فرسوده شده بود و تجهیزاتش قدیمی و کهنه، انگیز‌ه سینما دوستان برای رفتن به سینما اندکی کم شده بود. سینمادوستان دهه‌ شصت تکه کلام‌های معروف برخی قهرمانان فیلم‌ها را در گفتگوهای روزمره خود به کار می‌بردند و به بحث در خصوص فیلم‌ها می‌پرداختند و صحنه ‌های زد و خورد فیلم ‌ها را برای یکدیگر بازگو می‌کردند.

سینما در آن سالهای سخت، بخشی از زندگی عده‌ ای از جوانان این دیار بود. آن نسل گرچه هنوز هم برای رفتن به این مکان فرهنگی با خانواده بی‌میل نیستند، اما سالن بد و تجهیزات زوار در رفته سینما قدس، این رغبت را از آنها سلب کرده است. اینک پس از چهل سال فعالیت، مالک خصوصی که یک کرمانشاهی بود، سینما را به یک پیمانکار و انبوه ‌ساز فروخته است تا تخریب و نوسازی شود، اما علاقه‌مندان دهه شصتی تنها سینمای استان نگرانند، مالک جدید نیت خود را تغییر دهد و دیگر اثری از سینما قدس و خاطرات شیرین آن سال ها نماند و همین اتفاق با تغییر کاربری آن و تبدیل شدن به پارکینگ رخ داد.

سوال اینجاست که چرا سینمایی با این قدمت باید تغییر کاربری دهد و تبدیل به پارکینگی درآمدزا با منافع کمتر برای مردم شود. سینمایی که قدمتی طولانی مانند تاریخ و فرهنگ این دیار دارد. سینمایی خاطره ‌انگیز که روزهای پرشور و هیجانش همزمان با رفتن رنگ و روی دیوارهایش و سردی روزافزون صندلی ‌های چوبی ‌اش، از گرمای مخاطبانش کم می‌شد، حالا تبدیل به یک پارکینگ شده است.

باید اذعان کرد که مردم شهرهای گوناگون استان ایلام علاوه بر محرومیت ‌های اقتصادی از لحاظ فرهنگی نیز در محرومیت قرار گرفته‌ اند. ‌آیا به به راستی مسئولین این استان نمی توانستند برای خیل علاقه‌مندان فرهنگی و قشرجوان اغلب بیکار چند سینمای در این استان را سرپا نگه دارند؟ ‌یا در گوشه‌ ای از این مرکز استان سینمایی نو بسازند.

اسماعیل بیگی، آپارتچی سینما قدس ایلام که اکنون مسئولیت پارکینگ فعلی را بر عهده دارد، بیان کرد: این سینما از سال 1347 توسط جباریان ساخته شد و با وقوع انقلاب اسلامی به مدت سه سال توسط بنیاد مستضعفین مصادره و بعد از این مدت به صاحب اصلی ش بازگردانده شد. به گزارش انتخاب، در زمان جنگ با توجه به بمباران شدید شهر، ساختمان سینما آسیب چندانی ندید و پس از جنگ به راحتی مرمت شد و هم اکنون هم به بخش خصوصی داده شده ‌تا با یکسری شرایط آن را بازسازی کند.

منبع خبر: نامه نیوز
آماده سازي و تنظيم خبر: مدير سايت | 02 تیر ماه 1393

 

 
 اگر مايليد براي خودتان، يا تبليغ محصولات شركتتان، سايت اينترنتي داشته باشيد، از اين صفحه بازديد كنيد.        
 تمامی حقوق این سایت متعلق به گروه توليد محتواي دسته جدا می باشد و بر اساس ماده ۲۳ قانون حمایت حقوق مولفان، هرگونه کپی برداری از آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.
 Copyrights All Right Reserved | تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
 طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي دسته جدا - abandApart.ir