سامانه جامع اطلاعات سالن های سینمای ایران

Information Of Iranian Cinema Halls Owners

   
   
   

   خانه  |  اطلاعات سالن هاي سينمايي كشور  |  اخبار  |  درباره ما  |  تماس با ما 

   متن خبر

انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران با انتشار بیانیه ای اعلام کرد:

فضا برای ورود بخش خصوصی تنگ تر شده است


شورای مرکزی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران هشدار می‌دهد که هر روز فضا برای تنفس و فعالیت بخش خصوصی تنگ ‌تر شده و روند حضور رانت خواران بخش عمومی و دولتی، تولیدات مستقل سینمای ایران را به مخاطره انداخته است. متن بیانیه شورای مرکزی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران كه نسخه اي از آن در اختيار باني فيلم قرار گرفته به شرح زير است :

الف) عدم امنیت شغلی به خاطر بی ‌سیاستی‌ های سازمان سینمائی و رفتارهای فراقانونی و سیاسی حوزه هنری به نحو غیر قابل قبولی گسترش یافته است. گروه های فشار سازمان یافته، بر ابعاد غیر قانونی ممیزی فیلم افزوده‌اند. متأسفانه شورای مرکزی کانون کارگردانان در مقابل اعمال سانسور توسط حوزه هنری و اعلام رسمی آن، همچنین گروه های فشار سکوت اختیار کرده است. باید از اعضای کانون پرسید این سکوت سئوال برانگیز که در ظاهر به خاطر امکان همکاری چند تن با حوزه هنری پیش آمده، تا کی باید ادامه یابد؟ و چرا این کانون صنفی در مقابل گروه های فشار که اعمال سانسور می‌کنند، اعلام نظر نمی‌کند؟

ب) رانت خواران با عمده کردن یک دشمن در جناح مقابل، عملاً به انعقاد قراردادهای آنچنانی با دشمن آن دشمن مشغولند. این گروه با پول های بیت المال که از منابع عمومی یا دولتی کسب می‌کنند نه تنها فیلم هائی که باعث فرار تماشاگر از سالن سینما می‌شود را تولید، بلکه با دادن پول های باد آورده، هزینه تمام شده تولید را در سینما به نحو غیر قابل قبولی افزایش می‌دهند.

ج) انحصار در تولید و ارائه پروژه های دولتی به افرادی محدود، آن هم با برآوردهای میلیاردی برای فیلم‌ های معمولی از دیگر نکات خطرناک است. این مسئولان در بخش عمومی یا دولتی بر اساس کدام مصلحت، بیت المال را به افرادی تحت عنوان قرارداد فیلم می‌بخشند. چرا بازرسی کل کشور به این نوع قرارداد‌ها که باعث فساد در سینمای ایران می‌شود، ورود نمی‌کند؟

د) حضور نابرابر بخش دولتی در اکران و استفاده از امکانات بخش عمومی باعث می‌شود عملاً بخش خصوصی سینمای ایران امکان رقابت برابر را از دست بدهد و چرخه به نفع فیلم ‌های دولتی تغییر کند. نگاهی به امکانات گسترده فیلم‌های دولتی و عدم اقبال تماشاگران از اینگونه فیلم ‌ها باعث نشده تا مدیریت دولتی سینما به فکر تقویت بخش خصوصی باشد؟! به طور قطع عدم تقویت بخش خصوصی به خاموشی تدریجی چراغ سالن ‌های سینما منجر می‌شود.

ه) سالن‌ های سینمای کشور، به خصوص سالن ‌های بخش خصوصی در آستانه تعطیلی قرار دارند. مسئولیت مجموعه اقداماتی که به این شرایط حاد تبدیل شده با سازمان سینمائی است.

و) شورای مرکزی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران از کلیه اشخاص حقوقی که عملاً طرف انعقاد قرارداد با اشخاص حقیقی هستند می‌خواهد جهت شفاف سازی و جلوگیری از رانت خواری و نشان دادن سلامت سازمان خود، مبالغ قراردادهای تولید فیلم را رسماً اعلام کنند تا مشخص شود مدیران در انجام وظایف خود تا چه حد بر اساس نگاه کار‌شناسی و یا روابط شخصی اقدام کرده‌اند.

انجمن از سازمان سینمایی، بنیاد سینمایی فارابی، مرکز سینمای مستند و تجربی، حوزه هنری، شهرداری تهران، ناجی هنر و موسسه رسانه ‌های تصویری و دیگر مراکزی که در تولید فیلم‌های سینمائی سرمایه گذاری می‌کنند می‌خواهد با اعلام مبالغ قرارداد به شفاف سازی در سینمای ایران کمک کنند. بدیهی است عدم اعلام این قرارداد‌ها این شائبه را که برخی قرارداد‌ها نه بر اساس کار‌شناسی بلکه بر اساس روابط تنظیم و باعث حیف و میل اموال عمومی شده است را دامن خواهد زد.

منبع خبر: روزنامه سینمایی بانی فیلم
آماده سازي و تنظيم خبر: مدير سايت | 03 دی ماه 1391

 

 
 اگر مايليد براي خودتان، يا تبليغ محصولات شركتتان، سايت اينترنتي داشته باشيد، از اين صفحه بازديد كنيد.                        پشتيباني فني و مشاوره برای طراحی سایت: 2644 834 0910
 تمامی حقوق این سایت متعلق به گروه توليد محتواي دسته جدا می باشد و بر اساس ماده ۲۳ قانون حمایت حقوق مولفان، هرگونه کپی برداری از آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.
 Copyrights All Right Reserved | تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
 طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي دسته جدا - abandApart.ir